Zitting van maandag 27 april 2026
1. Goedkeuren notulen 23 maart 2026
FEITEN EN CONTEXT
De notulen vermelden, in chronologische volgorde, alle besproken onderwerpen.
Ze vermelden ook het gevolg dat aan die punten werd gegeven waarover de gemeenteraad geen beslissing heeft getroffen.
De notulen maken ook duidelijk melding van alle beslissingen.
JURIDISCHE GRONDSLAG
● artikel 32 van het decreet lokaal bestuur van 22 december 2017
● huishoudelijk reglement van de gemeenteraad van 28 oktober 2019, laatst gewijzigd op 19 december 2022
ARGUMENTATIE
De notulen van de vergadering van 23 maart 2026 liggen ter goedkeuring voor.
FINANCIËLE GEVOLGEN
Geen financiële gevolgen voor de gemeente.
Met algemeenheid van stemmen
Besluit
Enig artikel
De gemeenteraad keurt de notulen van de vergadering van 23 maart 2026 goed.
Zitting van maandag 27 april 2026
2. Goedkeuren agenda algemene vergadering van Fluvius Kempen op 22 juni 2026 en bepalen mandaat van de vertegenwoordiger namens de gemeente
FEITEN EN CONTEXT
In de e-mail van 2 april 2026 nodigt Fluvius Kempen de vertegenwoordiger namens de gemeente uit voor de algemene vergaderingop 22 juni 2026 met volgende agenda:
Het dossier is overgemaakt op 2 april 2026.
De gemeente Meerhout is deelnemer aan Fluvius Kempen. Ingevolge artikel 432, alinea 3 van het decreet lokaal bestuur dient het mandaat van de vertegenwoordiger in de algemene vergadering te worden herhaald voor elke algemene vergadering.
Op 24 februari 2025 werden door de gemeenteraad de volgende mandatarissen aangeduid voor de algemene vergadering van Fluvius Kempen:
● burgemeester Fons Hannes als vertegenwoordiger
● raadslid Cris Rutten als plaatsvervangend vertegenwoordiger
voor alle algemene vergaderingen van Fluvius Kempen tot het einde van de huidige legislatuur.
JURIDISCHE GRONDSLAG
● artikelen 40 en 41 van het decreet lokaal bestuur van 22 december 2017 over de bevoegdheden van de gemeenteraad
● decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, meer bepaald deel 3 titel 3 over de intergemeentelijke samenwerking
● statuten van Iveka, zoals gepubliceerd op Recentste statuten en oprichtingsakte(n) Fluvius Kempen
ARGUMENTATIE
Aan de gemeenteraad wordt gevraagd om de agenda voor de algemene vergadering van Fluvius Kempen op 22 juni 2026 goed te keuren.
FINANCIËLE GEVOLGEN
Geen financiële gevolgen voor de gemeente.
Met algemeenheid van stemmen
Besluit
De gemeenteraad
Artikel 1
Verleent goedkeuring aan de agendapunten van de algemene vergadering van de opdrachthoudende vereniging Fluvius Kempen op 22 juni 2026:
Artikel 2
Draagt de vertegenwoordiger van de gemeente die zal deelnemen aan de algemene vergadering van de opdrachthoudende vereniging Fluvius Kempen op 22 juni 2026, op zijn/haar stemgedrag af te stemmen op de beslissingen genomen in de gemeenteraad van heden inzake voormeld artikel 1 van onderhavige raadsbeslissing.
Zitting van maandag 27 april 2026
3. Goedkeuren jaarverslag 2025 Interlokale Vereniging 'Intergemeentelijk Archiefbeheer'
FEITEN EN CONTEXT
Op 22 december 2014 keurde de gemeenteraad de oprichting goed van een interlokale vereniging onder de benaming Intergemeentelijke Vereniging 'Intergemeentelijk Archiefbeheer'.
Op 21 december 2015 keurde de gemeenteraad de verlenging goed van de Intergemeentelijke Vereniging 'Intergemeentelijk Archiefbeheer'.
Op 25 september 2017 keurde de gemeenteraad de verlenging voor onbepaalde duur goed van de Interlokale Vereniging 'Intergemeentelijk Archiefbeheer'.
Bram Dierckx, intergemeentelijk archivaris, presenteerde het jaarverslag 2025 van de Interlokale Vereniging 'Intergemeentelijk Archiefbeheer' aan het beheerscomité van deze interlokale vereniging op 4 maart 2026.
Op 4 maart 2026 keurde het beheerscomité van de Interlokale Vereniging 'Intergemeentelijk Archiefbeheer' het jaarverslag 2025 goed.
JURIDISCHE GRONDSLAG
● decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, meer bepaald artikelen 40 en 41 over de bevoegdheden van de gemeenteraad
● decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, meer bepaald deel 3 titel 3 over de intergemeentelijke samenwerking
● artikel 13 van de statuten van de Interlokale Vereniging 'Intergemeentelijk Archiefbeheer'
ARGUMENTATIE
Artikel 13 van de statuten van de Interlokale Vereniging 'Intergemeentelijk Archiefbeheer' bepaalt dat jaarlijks een rapport over de werking ter goedkeuring aan de gemeenteraad dient te worden voorgelegd.
FINANCIËLE GEVOLGEN
Geen financiële gevolgen voor de gemeente.
Met algemeenheid van stemmen
Besluit
De gemeenteraad
Artikel 1
Keurt het jaarverslag 2025 van de Interlokale Vereniging 'Intergemeentelijk Archiefbeheer' goed.
Artikel 2
Maakt een kopie van dit besluit over aan de deelnemende gemeenten van de vereniging.
Zitting van maandag 27 april 2026
4. Goedkeuren 'protocol voor elektronische mededeling van persoonsgegevens in het kader van de gegevensuitwisseling in het kader van ondersteuning van een leersteuncentrum' tussen de besturen van leersteuncentrum KOSMOS en gemeentelijke basisschool De Duizendpoot
FEITEN EN CONTEXT
Op 27 maart 2023 bekrachtigde de gemeenteraad de aansluiting bij leersteuncentrum (LSC) Kosmos voor gemeentelijke basisschool De Duizendpoot.
Op 27 april 2026 wordt het protocol aan de gemeenteraad voorgelegd ter goedkeuring voor de elektronische mededeling van persoonsgegevens in het kader van de gegevensuitwisseling in het kader van ondersteuning van een leersteuncentrum tussen de besturen van het leersteuncentrum en van de aangesloten scholen.
Op 20 maart 2026 verleende de DPO – Consulent informatieveiligheid vanuit IOK een positief advies op dit protocol.
JURIDISCHE GRONDSLAG
● decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, meer bepaald artikelen 40 en 41 over de bevoegdheden van de gemeenteraad
● Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG)
● artikel 8 van het decreet van 18 juli 2008 betreffende het elektronische bestuurlijke gegevensverkeer (e-GOV decreet);
● artikels 56 en 57 van het decreet van 5 mei 2023 over Leersteun (Leersteundecreet).
● beslissing gemeenteraad van 27 maart 2023 over 'Bekrachtigen beslissing aansluiting bij leersteuncentrum (LSC) Kosmos voor gemeentelijke basisschool De Duizendpoot'
ARGUMENTATIE
Artikel 8, § 1 van het decreet van 18 juli 2008 betreffende het elektronische bestuurlijke gegevensverkeer (e-GOV decreet) stelt dat voor elke elektronische mededeling van persoonsgegevens, gebaseerd op een wettelijke verplichting of het algemeen belang, door een Vlaamse instantie naar een andere Vlaamse instantie, naar een externe overheid of private organisatie een protocol vereist is tussen de betreffende verwerkingsverantwoordelijken. Eveneens wordt de inhoud van het protocol bepaald. Het model van protocol, zoals ter beschikking gesteld door de OVSG, wordt gebruikt.
Leersteuncentrum (LSC) KOSMOS ondersteunt leerlingen met specifieke onderwijsbehoeften die les volgen in het regulier basis- of secundair onderwijs. LSC KOSMOS is erkend als leersteuncentrum in uitvoering van het Leersteundecreet. LSC KOSMOS betreft een samenwerkingsverband tussen de lokale besturen van Beerse, Geel en Mol met een werkingsgebied over 6 Kempische regio’s.
LSC KOSMOS valt onder het toepassingsgebied van het e-GOV decreet.
In het kader van de leersteunaanvraag stellen de aanvragende scholen persoonsgegevens van de betrokken leerlingen ter beschikking aan LSC KOSMOS. Er vindt dus een gegevensuitwisseling plaats tussen de stedelijke en gemeentelijke basisscholen en LSC KOSMOS. De inrichtende macht van de gemeentelijke basisschool is het gemeentebestuur, dat eveneens onder het toepassingsgebied van het e-GOV decreet valt. De voorwaarden voor de ter beschikking stelling van de persoonsgegevens door de school aan LSC KOSMOS zijn bepaald in artikels 56 en 57 van het Leersteundecreet. Gezien de uitwisseling van elektronische persoonsgegevens, is een protocol tussen LSC KOSMOS en gemeentelijke basisschool De Duizendpoot noodzakelijk.
De intergemeentelijke DPO - Consulent informatieveiligheid formuleerde op 20 maart 2026 een positief advies indien met volgende aandachtspunten rekening kan worden:
● De gegevens van de inrichtende macht van de onderwijsinstelling moeten worden vervolledigd bij de identificatie van de partijen
● Er moet worden nagegaan of er kan voldaan worden aan de in art. 6 beschreven beveiligingsmaatregelen, aangezien het bestuur door ondertekening van het protocol verklaart te voldoen aan deze maatregelen.
FINANCIËLE GEVOLGEN
Geen financiële gevolgen voor de gemeente.
Met algemeenheid van stemmen
Besluit
Enig artikel
De gemeenteraad keurt het protocol voor elektronische mededeling van persoonsgegevens in het kader van de gegevensuitwisseling in het kader van ondersteuning van een leersteuncentrum tussen de besturen van leersteuncentrum KOSMOS en gemeentelijke basisschool De Duizendpoot goed.
Zitting van maandag 27 april 2026
6. Goedkeuren samenstelling samenwerkingsverband BOA
FEITEN EN CONTEXT
De Vlaamse overheid beoogt een geïntegreerd aanbod van buitenschoolse activiteiten voor kinderen via samenwerking tussen relevante actoren en met een regierol voor de lokale besturen. Zo draagt ze bij tot de verwezenlijking van de rechten van het kind.
Dit decreet regelt de organisatie van buitenschoolse opvang, meer bepaald kleuteropvang en opvang lager onderwijs, en de afstemming tussen buitenschoolse activiteiten vanuit de volgende doelstellingen:
1° kinderen ontplooiingskansen en speelmogelijkheden aanbieden buiten de schooluren en buiten de middagopvang op school;
2° ouders de kans geven om te participeren aan de arbeidsmarkt of om een opleiding te volgen;
3° sociale cohesie en gelijke kansen bevorderen.
Het BOA-decreet vraagt dat er binnen het grondgebied van het lokaal bestuur wordt samengewerkt in één lokaal samenwerkingsverband, dat divers is samengesteld uit actoren die relevant zijn voor buitenschoolse activiteiten.
JURIDISCHE GRONDSLAG
● decreet van 3 mei 2019 houdende de organisatie van buitenschoolse opvang en de afstemming tussen buitenschoolse activiteiten.
ARGUMENTATIE
Zoals bepaald in het BOA-decreet neemt het lokaal bestuur de regie van de buitenschoolse opvang en activiteiten en vervult daartoe de volgende opdrachten:
De centrale doelstelling van het BOA-decreet is een toegankelijk, geïntegreerd en kwalitatief buitenschools aanbod voor alle kinderen in Meerhout te ontwikkelen.
Het lokaal bestuur neemt het initiatief voor het opstarten en organiseren van een lokaal samenwerkingsverband.
FINANCIËLE GEVOLGEN
Geen financiële gevolgen voor de gemeente.
Met algemeenheid van stemmen
Besluit
Enig artikel
De gemeenteraad gaat over tot de goedkeuring van 'samenstelling samenwerkingsverband BOA'.
Zitting van maandag 27 april 2026
14. Goedkeuren reglement subsidie sport- en spelmateriaal voor voor- en naschoolse opvang in het kader van de BOA-boost subsidie
FEITEN EN CONTEXT
De Vlaamse overheid beoogt een geïntegreerd aanbod van buitenschoolse activiteiten voor kinderen via samenwerking tussen relevante actoren en met een regierol voor de lokale besturen. Zo draagt ze bij tot de verwezenlijking van de rechten van het kind.
Dit decreet regelt de organisatie van buitenschoolse opvang, meer bepaald kleuteropvang en opvang lager onderwijs, en de afstemming tussen buitenschoolse activiteiten vanuit de volgende doelstellingen:
Op 5 september 2025 besloot de Vlaamse regering over het toekennen van een eenmalige extra boost subsidie om de uitrol van het decreet aan te zwengelen.
JURIDISCHE GRONDSLAG
● decreet van 3 mei 2019 houdende de organisatie van buitenschoolse opvang en de afstemming tussen buitenschoolse activiteiten.
● besluit van de Vlaamse Regering tot toekenning van een eenmalige subsidie voor de realisatie van de lokale regie van buitenschoolse activiteiten (B.S.24/09/2025)
ARGUMENTATIE
In het kader van de BOA-boost subsidie kent het gemeentebestuur van Meerhout een eenmalige subsidie toe aan elke schoolvestiging van de scholen op het grondgebied van de gemeente, ter ondersteuning van het sport- en spelaanbod binnen de voor- en naschoolse opvang. De toekenning van de subsidie gebeurt overeenkomstig de voorwaarden en procedures zoals vastgelegd in dit reglement. De subsidie wordt uitbetaald in het jaar 2026.
Met de aankoop van sport- en spelmateriaal voor de verschillende schoolsites hopen we een hefboomeffect te creëren voor de naschoolse lessenreeksen/activiteiten verspreid over de verschillende gehuchten.
FINANCIËLE GEVOLGEN
Er is voldoende budget beschikbaar.
Registratiesleutel: 2026/4.1.7/0945-02/230000/GEMEENTE/CBS/IP-BOA-2
Jaar: 2026
Beschikbaar: 16 500 euro
Bedrag: 16 500 euro
Er is geen visum vereist.
Met algemeenheid van stemmen
Besluit
Enig artikel
De gemeenteraad gaat over tot de goedkeuring van het reglement subsidie sport- en spelmateriaal voor voor- en naschoolse opvang.
Het document in bijlage (Reglement subsidie sport- en spelmateriaal voor voor- en naschoolse opvang in het kader van de BOA-boost subsidie.) wordt opgenomen in de ingebonden notulen. Het reglement is van toepassing vanaf de datum van goedkeuring.
Zitting van maandag 27 april 2026
7. Goedkeuren samenwerkingsovereenkomst Handhaving Omgeving
FEITEN EN CONTEXT
Handhaving is een belangrijk aspect van het omgevingsbeleid. Handhaving is in de eerste plaats een beleidsinstrument om de implementatie van het vooropgestelde beleid te realiseren. De Vlaamse decreetgever heeft bepaald dat de handhaving van Vlaamse regelgeving niet enkel door politie en parket en gewestelijke actoren gebeurt, maar ook door het lokale bestuur. Gemeenten zijn bevoegd voor handhaving o.a. op vlak van milieu en ruimtelijke ordening en bovendien zijn ze verplicht om te voorzien in een minimum aantal handhavers.
IOK voorziet sinds 2012 in een dienstverlening op vlak van milieuhandhaving en sinds 2019 ook op vlak van handhaving ruimtelijke ordening. Deze dienstverlening werd gebundeld binnen IDH – Intergemeentelijke dienst Handhaving – die beschikt over medewerkers die zijn aangesteld als intergemeentelijk milieutoezichthouder, als verbalisant ruimtelijke ordening en als stedenbouwkundig inspecteur. Heden zijn quasi alle gemeenten uit de IOK-regio aangesloten bij de dienstverlening handhaving ruimtelijke ordening en/of milieu. Met het Kaderdecreet Vlaamse Handhaving evolueert de dienstverlening nog meer naar een integratie van beide thema’s richting omgevingshandhaving.
Niettegenstaande deze dienstverlening vanuit IOK nemen ook gemeenten en politie taken op in het kader van omgevingshandhaving. Aangezien verschillende actoren actief zijn op het vlak van handhaving milieu en ruimtelijke ordening, is een goede samenwerking noodzakelijk en is het aangewezen dat afspraken hierrond worden gemaakt.
Met het afsluiten van een samenwerkingsovereenkomst wordt beoogd om het omgevingshandhavingsbeleid van alle deelnemende gemeenten te organiseren en op elkaar af te stemmen, waarbij de ervaring en kennis van alle deelnemers gebundeld wordt om zo te streven naar een efficiënter omgevingshandhavingsbeleid. Hierbij geldt als uitgangspunt een taakverdeling op basis van de expertise, bereikbaarheid en beschikbaarheid van alle actoren, waarbij zo veel als mogelijk de bestaande taakverdeling en performante werking wordt geformaliseerd in een kostenefficiënt samenwerkingsmodel.
De samenwerkingsovereenkomst werd door de raad van bestuur van IOK goedgekeurd op 4 juli 2025 en wordt nu voorgelegd aan alle deelnemende gemeenten en de politiezones.
Het opzet bestaat erin om de samenwerkingsovereenkomst met drie bijlagen (1. Overzicht contactgegevens – 2. Stroomdiagram – 3. Document ‘Aan te leveren informatie voor opstart handhavingstraject’) af te sluiten tussen IOK en alle bij de dienstverlening handhaving aangesloten gemeenten evenals de politiezones. Om deze reden wordt per politiezone een samenwerkingsovereenkomst getekend.
JURIDISCHE GRONDSLAG
● gemeentedecreet van 15 juli 2005
● decreet lokaal bestuur van 22 december 2017
● Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening (VCRO) van 15 mei 2009 meer specifiek titel VI Handhaving
● handhavingsbesluit ruimtelijke ordening van 9 februari 2018
● decreet algemene bepalingen Milieubeleid (DABM) van 5 april 1995 meer specifiek titel XVI Toezicht, handhaving en veiligheidsmaatregelen
● milieuhandhavingsbesluit van 12 december 2008
● kaderdecreet Vlaamse handhaving van 14 juli 2023
ARGUMENTATIE
Met het afsluiten van een samenwerkingsovereenkomst wordt beoogd om het omgevingshandhavingsbeleid van alle deelnemende gemeenten te organiseren en op elkaar af te stemmen, waarbij de ervaring en kennis van alle deelnemers gebundeld wordt om zo te streven naar een efficiënter omgevingshandhavingsbeleid. Hierbij geldt als uitgangspunt een taakverdeling op basis van de expertise, bereikbaarheid en beschikbaarheid van alle actoren, waarbij zo veel als mogelijk de bestaande taakverdeling en performante werking wordt geformaliseerd in een kostenefficiënt samenwerkingsmodel.
De samenwerkingsovereenkomst werd door de raad van bestuur van IOK goedgekeurd op 4 juli 2025 en wordt nu voorgelegd aan alle deelnemende gemeenten en de politiezones.
Het opzet bestaat erin om de samenwerkingsovereenkomst met drie bijlagen (1. Overzicht contactgegevens – 2. Stroomdiagram – 3. Document ‘Aan te leveren informatie voor opstart handhavingstraject’) af te sluiten tussen IOK en alle bij de dienstverlening handhaving aangesloten gemeenten evenals de politiezones. Om deze reden wordt per politiezone een samenwerkingsovereenkomst getekend.
Onze gemeente is aangesloten bij de IOK dienstverlening handhaving milieu en ruimtelijke ordening. De medewerkers van IOK die zijn aangesteld als intergemeentelijk milieutoezichthouder, als verbalisant ruimtelijke ordening en als stedenbouwkundig inspecteur zijn bevoegd om op te treden op het grondgebied van onze gemeente.
FINANCIËLE GEVOLGEN
Geen financiële gevolgen voor de gemeente.
Met algemeenheid van stemmen
Besluit
Enig artikel
De gemeenteraad keurt de samenwerkingsovereenkomst handhaving omgeving met inbegrip van de bijlagen goed.
Zitting van maandag 27 april 2026
8. Kennisnemen van de inhoudelijke en financiële rapportering van het Lokaal Energie- en Klimaatpact
FEITEN EN CONTEXT
Op 27 september 2021 gaf de gemeenteraad goedkeuring om versie 1.0 van het Lokaal Energie en Klimaatpact (LEKP 1.0) te ondertekenen en op 28 november 2022 de goedkeuring voor de ondertekening van versie 2.0. Hiermee gaf de gemeente aan zich te willen inzetten tot het verwezenlijken van klimaatambities onderverdeeld over vier werven. Deze acties dragen zo bij aan de ambities van de Europese Unie om een klimaatneutraal continent te worden tegen 2050.
De Vlaamse overheid voorzag subsidies om de gemeenten te ondersteunen in hun acties en ambities. Meerhout ontving hiervoor 53 182,15 euro in 2025. De gemeente dient hier zelf nogmaals hetzelfde bedrag tegenover te stellen, en dus voor minstens 106 364,30 euro aan acties uit te voeren die bijdragen aan de doelstellingen van het LEKP.
De Vlaamse overheid vraagt de gemeenten een jaarlijkse verantwoording te geven van de
verkregen middelen op twee wijzen.
Voor 1 mei 2026 dient het inhoudelijk opvolgrapport en financieel rapport, voor het jaar 2025, te worden voorgelegd aan de gemeenteraad. Deze gemeenteraadsbeslissing moet samen met de rapporten opgeladen worden op het Loket voor Lokale Besturen.
JURIDISCHE GRONDSLAG
● wet van 16 mei 2003 tot vaststelling van de algemene bepalingen die gelden voor de begrotingen, de controle op de subsidies en voor de boekhouding van de gemeenschappen en de gewesten, alsook voor de organisatie van de controle door het Rekenhof, artikel 3, derde lid
● decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, meer bepaald artikel 2: 'De gemeenten zijn overeenkomstig artikel 41 van de Grondwet bevoegd voor de aangelegenheden van gemeentelijk belang. Voor de verwezenlijking daarvan kunnen ze alle initiatieven nemen. Ze beogen om bij te dragen aan de duurzame ontwikkeling van het gemeentelijk gebied.''
● beslissing van de gemeenteraad van 2 september 2019 om het Burgemeestersconvenant 2030, aangaande de duurzame ontwikkelingsdoelstellingen, te ondertekenen
● Lokaal Energie- en Klimaatpact van de Vlaamse Regering en de Vlaamse steden en gemeenten van 4 juni 2021 aangaande het verbintenissen engagement inzake de algemenen engagementen en de vier werven behoudend 16 specifieke doelstellingen
● besluit van de Vlaamse Regering van 8 juli 2022 tot toekenning van een subsidie aan de Vlaamse gemeenten voor klimaatacties ter uitvoering van het Lokaal Energie en Klimaatpact 2022
ARGUMENTATIE
Het inhoudelijk opvolgrapport en het financieel rapport werden toegevoegd als bijlage.
FINANCIËLE GEVOLGEN
Geen financiële gevolgen voor de gemeente.
Besluit
Enig artikel
De gemeenteraad neemt kennis van de inhoudelijke en financiële rapportering 2025 in verband met het Lokaal Energie- en Klimaatpact.
Zitting van maandag 27 april 2026
9. Goedkeuren ontwerpakte aankoop grond project Lemmekensdries - inneming 32, Korenbloemstraat zn
FEITEN EN CONTEXT
Lokaal bestuur Meerhout plant weg- en rioleringswerken langsheen Korenbloemstraat, Palet, Lemmekensdries, Meiberg (deel) en Genepas (deel).
Het voorlopig vastgestelde onteigeningsplan werd opgemaakt door Antea Group en ondertekend door Vincent Verbeeck op 9 maart 2023. In totaal gaat het om 23 innemingen verspreid over Korenbloemstraat, Palet, Lemmekensdries, Meiberg (deel) en Genepas (deel), met in totaal 1 175 m² innemingen.
In eerste instantie heeft de gemeente getracht om minnelijk de desbetreffende gronden te verwerven. Er werd een minnelijke onderhandelingstermijn van zes maanden vastgelegd.
Op 11 oktober 2023 werd een belofte van verkoop voor openbaar nut ondertekend door de eigenaars August Quets en Rosa Van Den Berg, kadastraal gekend als 1ste afdeling, sectie B nummer 703R/deel, zijnde vijfenveertig vierkante meter groot, thans gekend als gereserveerd perceelsnummer 2078C voor een bedrag van vijfhonderdtwintig euro.
Op 24 april 2023 besliste de gemeenteraad tot goedkeuring van het voorlopige onteigeningsbesluit, met inbegrip van onteigeningsplan en projectnota m.b.t. Korenbloemstraat, Palet, Lemmekensdries, Meiberg (deel) en Genepas (deel). Dit voorlopige onteigeningsbesluit, met inbegrip van onteigeningsplan en projectnota, werd aan een openbaar onderzoek onderworpen van 4 mei 2023 tot en met 2 juni 2023. Er werd gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot samenlopende procedure met de rooilijnprocedure zoals voorzien in het Vlaams Onteigeningsdecreet.
Op 12 juli 2023 stelt de gemeenteraad het rooilijnplan en onteigeningsplan Korenbloemstraat, Palet, Lemmekensdries, Meiberg (deel) en Genepas (deel) opgemaakt door Antea Group en ondertekend door Vincent Verbeeck op 25 juni 2023 definitief vast.
Op 16 oktober 2023 besliste het college van burgemeester en schepenen dat de akten in kader van de grondverwervingen voor het project wegenwerken project 'Lemmekensdries' mogen opgemaakt worden door notariskantoor Atlas Notarissen, huidig gekend als notariskantoor Van Ermengem & De Graef.
Een ontwerpakte werd opgemaakt door notarissen Van Ermengem, De Graef & Desmet.
JURIDISCHE GRONDSLAG
● artikel 41 van het decreet over de lokale besturen is van toepassing: de volgende bevoegdheden kunnen niet aan het college van burgemeester en schepenen worden toevertrouwd: 11° de daden van beschikking over onroerende goederen, behalve die, vermeld in artikel 56, § 3, 8°, b)
● Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening gecoördineerd bij besluit van de Vlaamse Regering van 15 mei 2009 (Belgisch Staatsblad 20 augustus 2009 (editie 2)), met ingang van 1 september 2009 en de uitvoeringsbesluiten
ARGUMENTATIE
De voormelde akte ligt voor ter bespreking.
FINANCIËLE GEVOLGEN
Er is voldoende budget beschikbaar.
Registratiesleutel: 3.5.5/0200-00/224007/GEMEENTE/CBS/IP-AP-3.5
Jaar: 2026
Beschikbaar: 960 000 euro
Bedrag: 42 000 euro (exclusief btw)
Er is een visum vereist en dit werd aangevraagd op 5 oktober 2023.
De financieel directeur verleende het visum met nummer 2023-65-G op 5 oktober 2023.
Met algemeenheid van stemmen
Besluit
De gemeenteraad
Artikel 1
Aanvaardt de verkoopbelofte van de familie Quets - Van Den Berg voor de verkoop van het perceel grond te Korenbloemstraat zn, kadastraal gekend als 1ste afdeling, sectie B nummer 703R/deel, groot vijfenveertig vierkante meter, thans gekend als gereserveerd perceelsnummer 2078C voor een bedrag van vijfhonderdtwintig euro.
Artikel 2
Keurt de ontwerpakte goed voor de aankoop van bovenvermeld perceel grond.
Zitting van maandag 27 april 2026
10. Goedkeuren ontwerpakte aankoop grond project Lemmekensdries - inneming 77, Palet 8
FEITEN EN CONTEXT
Lokaal bestuur Meerhout plant weg- en rioleringswerken langsheen Korenbloemstraat, Palet, Lemmekensdries, Meiberg (deel) en Genepas (deel).
Het voorlopig vastgestelde onteigeningsplan werd opgemaakt door Antea Group en ondertekend door Vincent Verbeeck op 9 maart 2023. In totaal gaat het om 23 innemingen verspreid over Korenbloemstraat, Palet, Lemmekensdries, Meiberg (deel) en Genepas (deel), met in totaal 1 175 m² innemingen.
In eerste instantie heeft de gemeente getracht om minnelijk de desbetreffende gronden te verwerven. Er werd een minnelijke onderhandelingstermijn van zes maanden vastgelegd.
Op 16 september 2023 werd een belofte van verkoop voor openbaar nut ondertekend door de eigenaars Frans Hendrickx en Mathilda Huysmans, kadastraal gekend als 1ste afdeling, sectie B nummer 710D2/deel, zijnde vierenzestig vierkante meter groot, thans gekend als gereserveerd perceelsnummer 2079B voor een bedrag van elfduizend eenenzeventig euro en vijfentwintig eurocent.
Op 24 april 2023 besliste de gemeenteraad tot goedkeuring van het voorlopige onteigeningsbesluit, met inbegrip van onteigeningsplan en projectnota m.b.t. Korenbloemstraat, Palet, Lemmekensdries, Meiberg (deel) en Genepas (deel). Dit voorlopige onteigeningsbesluit, met inbegrip van onteigeningsplan en projectnota, werd aan een openbaar onderzoek onderworpen van 4 mei 2023 tot en met 2 juni 2023. Er werd gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot samenlopende procedure met de rooilijnprocedure zoals voorzien in het Vlaams Onteigeningsdecreet.
Op 12 juli 2023 stelt de gemeenteraad het rooilijnplan en onteigeningsplan Korenbloemstraat, Palet, Lemmekensdries, Meiberg (deel) en Genepas (deel) opgemaakt door Antea Group en ondertekend door Vincent Verbeeck op 25 juni 2023 definitief vast.
Op 16 oktober 2023 besliste het college van burgemeester en schepenen dat de akten in kader van de grondverwervingen voor het project wegenwerken project 'Lemmekensdries' mogen opgemaakt worden door notariskantoor Atlas Notarissen, huidig gekend als notariskantoor Van Ermengem & De Graef.
Een ontwerpakte werd opgemaakt door notarissen Van Ermengem, De Graef & Desmet.
JURIDISCHE GRONDSLAG
● artikel 41 van het decreet over de lokale besturen is van toepassing: de volgende bevoegdheden kunnen niet aan het college van burgemeester en schepenen worden toevertrouwd: 11° de daden van beschikking over onroerende goederen, behalve die, vermeld in artikel 56, § 3, 8°, b)
● Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening gecoördineerd bij besluit van de Vlaamse Regering van 15 mei 2009 (Belgisch Staatsblad 20 augustus 2009 (editie 2)), met ingang van 1 september 2009 en de uitvoeringsbesluiten
ARGUMENTATIE
De voormelde akte ligt voor ter bespreking.
FINANCIËLE GEVOLGEN
Er is voldoende budget beschikbaar.
Registratiesleutel: 3.5.5/0200-00/224007/GEMEENTE/CBS/IP-AP-3.5
Jaar: 2026
Beschikbaar: 960 000 euro
Bedrag: circa 13 071,25 euro (exclusief btw)
Er is een visum vereist en dit werd aangevraagd op 19 februari 2026.
De waarnemend financieel directeur verleende het visum met nummer 2026-16-G op 2 maart 2026.
Met algemeenheid van stemmen
Besluit
De gemeenteraad
Artikel 1
Aanvaardt de verkoopbelofte van de familie Hendrickx - Huysmans voor de verkoop van het perceel grond te Korenbloemstraat/Palet kadastraal gekend als 1ste afdeling, sectie B nummer 710D2/deel, groot vierenzestig vierkante meter, thans gekend als gereserveerd perceelsnummer 2079B voor een bedrag van elfduizend eenenzeventig euro en vijfentwintig eurocent.
Artikel 2
Keurt de ontwerpakte goed voor de aankoop van bovenvermeld perceel grond.
Zitting van maandag 27 april 2026
11. Mededelingen
Mededeling
De gemeenteraad verneemt de volgende mededelingen:
● Voorzitter Luc Lievens meldt dat er in mei geen gemeenteraad en raad voor maatschappelijk welzijn zal plaatsvinden omwille van een feestdag op maandag 25 mei. Hierdoor zal er in juni zowel op 1 als 29 juni een gemeenteraad en raad voor maatschappelijk welzijn plaatsvinden.
● Raadslid Cris Rutten deelt mee dat in het weekend van 1 mei ter ere van het eeuwfeest van de socialistische partij in samenwerking met Harmonie na Arbeid verschillende activiteiten zullen plaatsvinden in het Volkshuis.
● Raadslid Guy Daems meldt dat hij afgelopen weekend werd aangesproken in verband met de proefopstelling in de Boerenkrijglaan, omtrent de wijziging van de voorrangsregels, waarmee gestart wordt. Hij vond geen beslissing terug wat dit betreft en zal hierover in de volgende gemeenteraad een mondelinge vraag stellen.
Zitting van maandag 27 april 2026
12. Aanvullende agenda
Aanvullende agenda
Er is geen aanvullende agenda.
Zitting van maandag 27 april 2026
13. Mondelinge vragen van de gemeenteraadsleden
Mondelinge vragen
De burgemeester en de andere leden van het college van burgemeester en schepenen beantwoorden de volgende vragen van gemeenteraadsleden:
● Raadslid Sam Verwimp (cd Meerhout) stelt volgende vraag: 'In het Mat verslag staat dat de samenwerkingen in verband met het woonzorgcentrum stroef verlopen, en dat de onderzoeken voor de fusie nog niet volop aan de gang zijn. We zijn ondertussen al ver gevorderd in deze legislatuur. Kunnen jullie een stand van zaken doorgeven over.
○ Het fusie onderzoek: wat is er juist al gedaan?
○ Wat als de samenwerkingen met de woonzorgcentra en andere diensten niet doorgaan? Welke opties zien jullie dan nog om als autonome gemeente verder te kunnen blijven bestaan.
Burgemeester Fons Hannes antwoordt dat er fusiefiches werden opgevraagd bij de Vlaamse overheid, die door wijzigingen in de modaliteiten reeds achterhaald zijn. Er zullen dan ook nieuwe fiches worden opgevraagd. Deze fiches geven inzicht in het (financiële) effect van een mogelijke fusie. Daarnaast wordt de het onderzoek naar optimalisering van personeelsinzet en interne werking en mogelijk afbouw van dienstverlening onderzocht. De vooropgestelde deadline om deze denkoefening in het eerste deel van 2026 af te ronden blijkt niet haalbaar omwille van de langdurige afwezigheid van de financieel directeur en de veelheid aan onderzoeken die naast elkaar moeten gebeuren.
De gesprekken omtrent de samenwerking van de woonzorgcentra lopen nog steeds. Op 5 mei 2026 zal er opnieuw samengezeten worden met de verschillende betrokken partijen.
Publicatie LBLOD
De applicatie "Meeting.burger" helpt lokale besturen bij het aanmaken, annoteren en publiceren van agenda's, besluiten en notulen volgens het principe van gelinkte open data.
Wanneer een publicatie wordt uitgevoerd, wordt er een expliciete "bundel" van het document opgeslagen. Op dat moment is het document inhoudelijk niet meer aanpasbaar door de gebruiker. Deze "bundel" bestaat uit:
De inhoud van de publicatie op het moment dat deze werd uitgevoerd.
Een unieke identificatie van de gebruiker die de actie heeft uitgevoerd.
De tijdstempel waarop de actie werd uitgevoerd.
Al deze gegevens staan op een aparte publicatie omgeving die beveiligd toegankelijk is voor een beperkt aantal personen.